روانشناسی سلامت سطح دکتری, دکتری روانشناسی سلامت, منابع دکتری روانشناسی سلامت 98, دکتر سید جعفری دکتری تخصصی روان شناسی,

دکتری روانشناسی سلامت

 

روان شناسی سلامت مطالعه فرایندهای رفتاری و روانشناختی در سلامت،بیماری ها و مراقبت های سلامتی است.روان شناسی سلامت با درمان و پیش گیری از مشکلات رفتاری،بیماری های روانی،فیزیکی و بیماری روان تنی سر و کار دارد.برای مثال درمان و پیش گیری از محرک های استرس زاء محیطی یکی از کارهایی است که یک فارغ التحصیل روان شناسی سلامت می تواند انجام دهد.

درمان رفتارهای مضر مثل سیگار کشیدن،سوء مصرف الکل در حیطه کاری روان شناس سلامت است.

نقش روان شناسان سلامت:

بعضی از نقش ها و کارهایی که روان شناسان سلامت انجام می دهند شامل:

۱-آموزش: روان شناسان سلامت می توانند در حیطه آموزش نظری و عملی کار کنند.برای مثال می توانند مدیریت استرس،مدیریت وزن را برای عموم مردم انجام دهند.همچنین می توانند در حیطه آموزش ،تدریس و آموزش کارگاهی را برای روان شناسان دیگر انجام دهند

۲-پژوهش: روان شناسان سلامت می توانند در حوزه هایی مانند: تشخیص و درمان  زوال عقل،تشخیص بیماری های روان تنی مثل زخم معده،میگرن و به طور کلی بیماری ها و اختلالاتی که استرس می تواند ایجاد کننده یا تشدید کننده آنها باشد کار پژوهش را انجام دهند

۳-پیشگیری و درمان: حوزه اصلی کار درمان روان شناسان سلامت کار بر روی بیماری ها واختلالات روان تنی(سیاکوسوماتیک) است.اختلالات روان تنی شامل: احتلالات گوارشی مانند زخم معده،اختلالات قلبی و عروقی مانند سکته قلبی ، آسم و غیره است.

روان شناسی سلامت در ایران:

رشته روان شناسی سلامت در ایران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (وزارت علوم) وجود ندارد.

در مقطع دکتری روانشناسی سلامت وزارت علوم هم در دانشگاه های سراسری و هم در دانشگاه های آزاد دانشجو می پذیرد. این رشته و گرایش در ایران یکی از گرایش های جدید است و آینده شغلی آن بسیار مناسب است.

بازار کار: روان شناسان سلامت می توانند در حوزه درمان در کلینیک،پیشگیری و درمان در بیمارستان های پزشکی و روان پزشکی مشغول شوند.

دروس دفترچه تخصصی کنکور دکتری با ضریب ۴

ردیف مواد امتحانی
۱ روان شناسی شخصیت
۲ آمار و روش تحقیق
۳ روان شناسی رشد
۴ آسیب شناسی روانی
۵ نوروسایکولوژی

دروس دفترچه عمومی کنکور دکتری با ضریب ۱

ردیف مواد امتحانی
۱ زبان عمومی
۲ استعداد تحصیلی

ما در موسسه آموزش عالی پژوهش سعی کرده ایم تا منابع دکتری روانشناسی بالینی، منابع دکتری روانشناسی سلامت و … را در مقطع دکتری و کارشناسی فراهم آوریم و در اختیار شما عزیزان قراردهیم.

برای دریافت اطلاعات در مورد
حوزه کاری روانشناسی سلامت

و حوزه کاری روانشناسی شخصیت
کلیک کنید