انواع روانشناسی بالینی, مباحث روانشناسی بالینی, انتخاب رویکرد روانشناسی, انواع رویکردهای درمانی, کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, متخصص روانشناسی بالینی

معرفی روانشناسی بالینی

، منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت
، منابع دکتری روانشناسی بالینی

دکتری روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که در آن متخصص روانشناسی بالینی با ارزیابی و درمان بیماری های روانی، رفتار نابهنجار و مشکلات روانپزشکی سر و کار دارد.
این حوزه علم روانشناسی و درمان مشکلات پیچیده انسان ها را یکپارچه می‌کند.

 

تاریخچه روانشناسی بالینی:

تاثیر اولیه بر روی روانشناسی بالینی مربوط به کار زیگموند فروید روانکاو اتریشی است. یکی از عقایدی که او بر آن تمرکز داشت این بود که بیماری‌های روانی مواردی هستند که بوسیله ی صحبت با بیمار درمان می شوند.

همچنین لایتنر ویتمر اولین کلینیک روانشناختی را در سال ۱۸۹۶ با تمرکز بر روی کمک به کودکانی که ناتوانی های یادگیری دارند تاسیس کرد و اولین کسی بود که برای اولین بار روانشناسی اصطلاح بالینی را در سال ۱۹۰۷ معرفی کرد.

 

ارزیابی روانشناسی بالینی در طول جنگ های جهانی:

در طول جنگ جهانی اول و دوم ار ابزار های روانشناختی مفید برای ارزیابی بالینی افرادی که در جنگ جهانی دچار مشکلات روانشناختی و روانپزشکی شده بودند استفاده شد. مهم ترین مسئله ای که در آن زمان وجود داشت در حال حاضر آن را به عنوان اختلال استرس پس از آسیب (PTSD) می‌شناسیم.

 

رویکردهای روانشناسی بالینی:
در ادامه مطلب با روانشناسی بالینی کارشناسی ارشد و مباحث روانشناسی بالینی آشنا خواهیم شد تا به ما در انتخاب رویکرد روانشناسی صحیح کمک کند و به شاخت درستی از انواع رویکردهای درمانی در روانشناسی برسیم.

  • رویکرد روانشناسانی روانپویشی:

این رویکرد توسط کارهای فروید رشد پیدا کرد، او معتقد بود ناهشیار نقش مهمی در رفتار ما بازی می کند.
روانشناسانی که از درمان روانپویشی استفاده می کنند از تکنیک هایی مانند تداعی آزاد و تحلیل رویا بهره می‌برند.

  • رویکرد روانشناسانی شناختی – رفتاری:

این رویکرد از دو جزء رفتار و شناخت های افراد شکل می گیرد.
درمان شناختی برگرفته از دیدگاه شناختی آرون‌بک و دیدگاه رفتاری واتسون است. درمان شناختی رفتاری بر تغییر افکار و رفتارهای نابهنجار افراد تمرکز می‌کند.

  • رویکرد روانشناسانی انسان گرایی:

این رویکرد بر اساس کارهای آبراهام مزلو و کارل راجرز رشد کرده است.
این رویکرد بر مفاهیمی مانند خودشکوفایی تاکید دارد.

 

دروس دفترچه کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی:

 

ردیف

مواد امتحانی

ضرایب

۱

زبان تخصصی

۲

۲

آمار و روش تحقیق ۱

۳

روان شناسی مرضی و کودکان استثنائی

۲

۴

فیزیولوژی و انگیزش و هیجان

۱

۵ روان شناسی رشد

۲

۶

علم النفس

۱

۷ روان شناسی بالینی

۳


جستجو: منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت علوم , منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت , منابع ارشد روانشناسی بالینی سازمان سنجش , منابع کنکور ارشد روانشناسی بالینی سازمان سنجش ۹۹ , منابع کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت علوم ۹۹ , ضرایب دروس دکتری روانشناسی بالینی , منابع ارشد روانشناسی تربیتی , منابع دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت ,